گروه توسعه علوم کامپیوتر, سخت افزار, شبکه, طراحی سایت

گروه توسعه علوم کامپیوتر

آموزش مفاهیم کامپیوتر

آموزش ترفند گرافیکی

اخرين ورژن نرم افزار

دانلود رایگان نرم افزار با لینک مستقیم

دانلود نرم افزار رایگان

دانلود آنتی ویروس

دانلود جدیدترین نرم افزار

دانلود قالب گرافیکی

دانلود قالب سیستم مدیریت محتوا

وردپرس

جوملا

دانلود بازی رایگان

دانلود بازی موبایل

دانلود فیلم انیمیشن با لینک مستقیم

دانلود کتاب

سخت افزار

آخرین قیمت سخت افزار

شرکت خدمات کامپیوتری گروه توسعه

سخت افزار، نرم افزار، شبکه، گرافیک و طراحی سایت

شرکتهای فعال در اطلاع رسانی و ارائه خدمات در زمینه امنیت شبکه

راه اندازی شبکه های كامپيوتري

اخرين ورژن نرم افزار

کلیه خدمات کامپیوتری در محل و خدمات تخصصی تعمیرات کامپیوتر

تعمیر کامپیوتر لپ تاپ و خدمات شبکه شعب در تمامی نقاط تهران

خدمات کامپیوتری درمحل شما‎

خدمات كامپيوتري درمحل شما - فروش،تعمير وارتقا -نصب ويندوز و...‎

اخبار شرکت خدمات کامپیوتری - خبرهای شرکت خدمات کامپیوتری

وب سايت رسمي شركت مهندسي كامپيوتر گروه توسعه

فهرست وب سایت های شرکت های کامپیوتری ايراني

- مقالات علمي خدماتاینترنت , طراحی وب سایت , میزبانی صفحات وب , تجارت

شرکت مهندسی کامپيوتر گروه توسعه توليد كننده نرم افزار مالي ، بازرگاني و ...

خدمات تعمیرات و فروش نوت بوک و pc - بازیابی اطلاعات انواع هار و تعویض chip

Web Application Design

Sfotware

Training

Consulting

Develope Software

Hardware

Networking

Web Application

Trainnig

کلیه امور خرید و فروش ، خدمات کامپیوتر
تعمیرات کامپیوتر و لپ تاپ
انواع مواد مصرفی پرینتر ، فکس و کپی
کامپیوتر
دانلود گزارش کارآموزی مربوط به رشته کامپیوتر
دانلود گزارش کارورزی
پروژه کارآموزی
کارآموزی خدمات کامپیوتری
گزارش کارآموزی
گزارش کارآموزی خدمات کامپیوتری
گزارش کارآموزی رشته نرم افزار
گزارش کاراموزی سخت افزار
پروژه پایانی رشته کامپیوتر
پایان نامه ارشد کامپیوتر
مقاله رشته کامپیوتر
گوگل مغز رایانه ای خود را بکار انداخت؟ Reviewed by Momizat on . محققان آزمایشگاه تخصصی X Lab وابسته به شرکت گوگل شبکه پیچیده ای ساخته اند که16 هزار هسته پردازشگر رایانه ای را شامل می شود و تنها سیستم ساخت دست بشر است که از ن محققان آزمایشگاه تخصصی X Lab وابسته به شرکت گوگل شبکه پیچیده ای ساخته اند که16 هزار هسته پردازشگر رایانه ای را شامل می شود و تنها سیستم ساخت دست بشر است که از ن Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات » تکنولوژی جدید » گوگل مغز رایانه ای خود را بکار انداخت؟

گوگل مغز رایانه ای خود را بکار انداخت؟

محققان آزمایشگاه تخصصی X Lab وابسته به شرکت گوگل شبکه پیچیده ای ساخته اند که۱۶ هزار هسته پردازشگر رایانه ای را شامل می شود و تنها سیستم ساخت دست بشر است که از نظر توان پردازشی می تواند با مغز انسان برابری کند.

این مغز رایانه ای توانسته است طی ۳ روز بیش از ۱۰ میلیون تصویر ویدیویی موجود روی سایت اینترنتی YouTube را بازبینی کند و به جز این یک قابلیت اصلی برای آن در نظر گرفته شده است که بیش از هر چیز آن را شبیه مغز انسان می کند و باعث می شود این سیستم پیچیده از تمام ابررایانه های ساخته شده در جهان مجزا شود. شبکه رایانه ای گوگل می تواند یک گربه را از دیگر حیوانات یا اشیایی که در مقابلش قرار می گیرند تشخیص دهد که این مساله همان چیزی است که انسان تاکنون قادر به ساخت آن نشده بود.

شبیه سازی مغز انسان
کارشناسان آزمایشگاه تحقیقاتی گوگل این سیستم را برمبنای هوش مصنوعی ساخته اند. گوگل اعلام کرده است که از فناوری جدید خود در «کنفرانس بین المللی ماشین های یادگیرنده» که تا مدتی دیگر در ادینبورگ اسکاتلند برگزار می شود رونمایی می کند. گوگل این فناوری را در کشور اسکاتلند و با سرپرستی پروفسور «اندرو ان جی» (Andrew Ng) ساخته است و به همین خاطر قصد دارد آن را برای نخستین بار در این کشور معرفی کند.
پروفسور ان جی می گوید: برای ساخت این شبکه رایانه ای پیچیده از ۱۶ هزار هسته پردازشگر پرقدرت استفاده شده است. پس از تکمیل سیستم وابسته شبکه رایانه ای مجبور بوده میلیون ها تصویر ویدیویی در سایت YouTube را مشاهده کند. کارشناسان در پایان سعی کرده اند تا دریابند سیستم رایانه ای از مشاهده این تعداد تصویر ویدیویی چه آموخته است. سیستم رایانه ای برای مشاهده تصاویر آزاد بوده و تمامی این تصاویر را به صورت اتفاقی یا دلخواه انتخاب کرده است. در بررسی های پایانی مشخص شد سیستم رایانه ای تمایل فراوانی داشته است تصاویر گربه را مشاهده کند. این رایانه پیچیده نورون های شبیه سازی شده را در خود جا داده است و گفته می شود زمانی که تصاویر گربه را در مقابل خود مشاهده کرده، دقیقاً همان نورون های مغزی را که در انسان هنگام مشاهده گربه فعال می شود به کار گرفته است.
البته باید توجه داشت که استفاده از ۱۶۰۰ هسته پردازشگر در این شبکه رایانه ای اتفاقی نبوده است. کارشناسان برای ساخت این سیستم ابتدا مغز انسان را شبیه سازی کردند و آن را با سیستم های رایانه ای مختلف و هسته های پردازشگر متفاوت مورد بررسی قرار دادند. این بررسی از سیستم های ۱۰ هسته ای آغاز شد و در نهایت کارشناسان دریافتند که بهترین مدل برای انجام فعالیت پردازشی شبیه آنچه که در مغز انسان صورت می گیرد، ساخت رایانه ای مجهز به ۱۶۰۰ هسته پردازنده است. باید به این اصل اعتراف کرد که ابررایانه های امروزی بیش از مغز انسان قادر به ذخیره اطلاعات هستند و می توانند یک محاسبه واحد را سریع تر از مغز انسان انجام دهند. اما در حالت کلی بزرگترین، سریع ترین و قوی ترین ابررایانه هایی که تاکنون در جهان ساخته شده اند نمی توانند با مجموع توان مغزی انسان برابری کنند و حتی توانایی رقابت را با آن ندارند.

IBM و تولید مغز انسان تا سال۲۰۱۹
شرکت IBM نیز در پروژه ای مجزا قصد دارد سیستمی را شبیه مغز انسان راه اندازی کند. این شرکت برای آن که بتواند به صورت مصنوعی به توانایی مغز انسان دسترسی پیدا کند، یک ابررایانه فوق پیشرفته Blue Gene ساخته است. این ابررایانه برای آن که بتواند از مغز انسان شبیه سازی کند به ۱۴۷ هزار و ۴۵۶ پردازنده تجهیز شده است که تمامی این پردازنده ها به صورت موازی با یکدیگر در ارتباط هستند و در کنار هم فعالیت می کنند. محققان این شرکت بزرگ توضیح دادند که هر یک از پردازنده ها معادل سیستم های پردازشگر مرکزی هستند که در رایانه های شخصی امروزی مورد استفاده قرار می گیرند و برای هر کدام از آن ها یک گیگابایت حافظه تعریف شده است.
برای ابررایانه Blue Gene با تمام سیستم های پیشرفته ای که دارد به اندازه ۵/۴ درصد از نورون های مغز انسان شبیه سازی شده است. سیستم های ارتباطی بین این نورون ها سیناپس نام دارند و به گفته محققان، ابررایانه Blue Gene شامل یک میلیارد نورون و ۱۰ تریلیون سیناپس می شود. در مقابل گفته می شود که مغز انسان ۲۰ میلیارد نورون و ۲۰۰ تریلیون سیناپس را در خود جا داده است.
شرکت IBM از این ابررایانه هوشمند با عنوان «رایانه شناختی» یاد می کند و آن را با مغز بسیاری از حیوانات مقایسه کرده است. برای این کار، گروهی از محققان و کارشناسان توسط IBM استخدام شده اند و بررسی های لازم را انجام داده اند تا دریابند که مغز مصنوعی این ابررایانه با مغز کدام یک از حیوانات برابری می کند. این گروه در پایان بررسی های خود موفق شدند مغز موش خانگی را با ۵۱۲ پردازنده، مغز موش صحرایی را با ۲۰۴۸ پردازنده و مغز گربه را با ۲۴ هزار و ۵۷۶ پردازنده شبیه سازی کنند. با این فرآیند IBM پیش بینی کرده است که برای شبیه سازی مغز مصنوعی انسان باید از ۸۸۰ هزار پردازنده استفاده شود که امید می رود چنین سیستمی تا سال ۲۰۱۹ میلادی تولید شود.
رایانه های یادگیرنده
در کنار دو پروژه بزرگی که گوگل و IBM دنبال می کنند، محققان امریکایی در طرحی مجزا قول داده اند در سال ۲۰۱۴ میلادی رایانه هایی روانه بازار کنند که می توانند از اشتباهات خود درس بگیرند و در بهبودی رفتارهای رایانه ای خود کوشا باشند. نخستین مدل از این رایانه ها در سال جدید میلادی وارد بازار می شود و این رایانه نه تنها به طور خودکار همه وظایف تعریف شده را انجام می دهد، بلکه خرابی های خود را تشخیص می دهد و هر زمان که یک پیغام خطا بروز کند، آن را بررسی می کند و باعث می شود اتفاقی به نام «خراب شدن رایانه» برای همیشه از ذهن کاربران پاک شود.
این محصول هم اکنون توسط شرکت های بزرگ فناوری مورد استفاده قرار می گیرد و هسته مرکزی آن برمبنای سیستم بیولوژیکی اعصاب انسان ساخته شده است. بخش های مختلف این رایانه هوشمند مانند نورون های مغز انسان اطلاعات را دریافت می کنند و برای ارتباط آن ها با یکدیگر، محققان از سیستم ارتباطی نورون های مغز انسان شبیه سازی کرده اند. این سیستم جدید به رایانه ها امکان می دهد ضمن انجام فعالیت های معمول بتوانند اطلاعات جدید را نیز دریافت کنند و دریابند که برمبنای سیگنال های مختلفی که در اختیار می گیرند، چه تغییراتی را باید انجام دهند.
به هر حال باید پذیرفت که هنوز مدل نهایی این رایانه های هوشمند ساخته نشده است و احتمالاً از هم اکنون تا زمانی که این رایانه ها به صورت عمومی در اختیار کاربران قرار گیرد، فاصله زیادی است. اما می توان پیش بینی کرد طی چند سال آینده رایانه هایی روی کار بیایند که تمام فعالیت هایشان بر مبنای هوش مصنوعی دنبال می شود و کاربر می تواند آن را به عنوان یک دوست خانگی کنار خود حس کند. این رایانه ها می توانند ببینند، صحبت کنند، گوش دهند، هدایت کنند، کارهای شما را انجام دهند و به راحتی کنترل شوند. ساخت چنین رایانه هایی نیاز به ارائه نوآوری های جدید فناوری است که طی آن یک دستگاه سخت افزاری بتواند صدا و چهره کاربر را تشخیص دهد، برای او برنامه ریزی کند و امکان هدایتگری داشته باشد، با صاحب خود صحبت کند و بتواند یک ارتباط تعاملی برقرار کند و از همه مهم تر اعتماد انسان را به خود جلب کند.
طراحان نسل جدید فناوری ها می گویند که روی کار آمدن این نسل از رایانه های یادگیرنده و آموزنده می تواند دنیای روبوت ها را هم متحول کند و نسل جدیدی از روبوت های هوشمند را ارائه دهد که پا در دنیای انسان ها بگذارند. این روبوت ها که هم اکنون مدل مفهومی آن ها ساخته شده می توانند به صورت خودکار بر اساس نیاز صاحب خود و محیط پیرامون برنامه ریزی شوند، احساس و حالات روحی فرد را تشخیص دهند، فعالیت های مورد علاقه او را شناسایی کنند و در هر شرایط بهترین عکس العمل را نشان دهند. اگرچه این دستگاه ها شبیه فناوری هایی است که در فیلم های علمی- تخیلی مشاهده می شود، اما کارشناسان یقین دارند که بزودی چنین روبوت ها و چنین رایانه هایی به صورت عمومی در اختیار مردم قرار می گیرند.
این مساله واضح است که رایانه های امروزی محدود به برنامه هایی هستند که از پیش برای آن ها تعریف شده است، به عنوان مثال، «سیستم های بصری رایانه ای» که این روزها به عنوان یک ابزار هوشمند و کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند، تنها اشیایی را تشخیص می دهند که از قبل برای آن ها تعریف شده باشد و الگوریتم شیئی مورد نظر در پردازنده سیستم برنامه ریزی شده باشد. الگوریتم برای رایانه های امروزی مانند یک نسخه اصلی عمل می کند و رایانه قادر نیست خارج از این دستورالعمل اقدامی را انجام دهد. اما رایانه هایی که قرار است بزودی به دست شما برسند نیازی به این الگوریتم ها ندارند. این رایانه ها می توانند از اتفاقاتی که پیرامون شان رخ می دهد الگوریتم های لازم را به دست آورند. برای این رایانه ها از شبکه های طبیعی شبیه سازی شده استفاده شده است و به گفته کارشناسان، بدون آن که برنامه ریزی خاصی برای آن ها صورت گیرد می توانند فعالیت های مورد نظر شما را انجام دهند. آخرین نوع از این رایانه ها که آزمایش های لازم با موفقیت روی آن انجام شده است می تواند در آن واحد ۱۰ میلیون تصویر را اسکن کند و از بین آن ها شیء مورد نظر را تشخیص دهد.
تمامی این سیستم های هوشمند از روی مغز انسان شبیه سازی می شوند، ولی هنوز هیچ یک از این رایانه ها نتوانسته اند توانایی برابر با مغز انسان داشته باشند، اما کارشناسان امیدوارند بزرگترین تحول در دنیای رایانه ها را از زمان اختراع این فناوری تاکنون رقم بزنند. اگرچه خرید یک دستگاه رایانه یادگیرنده، روبوت درک کننده یا… کمی دور از ذهن به نظر می رسد، اما دانشمندان به شما پیشنهاد می کنند که برای تحقق این آرزوی تخیلی فقط کافی است چند سالی صبر کنید.


1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
توییتر رئیس ایرانی خود را معرفی کرد+عکس - گروه توسعه علوم کامپیوتری Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین دارای بیشترین تعداد رای
خبرنامه
trackback

[…] است. امید کردستانی یکی از مدیران ارشد ایرانی الاصل شرکت گوگل به شرکت توییتر پیوسته […]

بازگشت به بالا