گروه توسعه علوم کامپیوتر, سخت افزار, شبکه, طراحی سایت

گروه توسعه علوم کامپیوتر

آموزش مفاهیم کامپیوتر

آموزش ترفند گرافیکی

اخرين ورژن نرم افزار

دانلود رایگان نرم افزار با لینک مستقیم

دانلود نرم افزار رایگان

دانلود آنتی ویروس

دانلود جدیدترین نرم افزار

دانلود قالب گرافیکی

دانلود قالب سیستم مدیریت محتوا

وردپرس

جوملا

دانلود بازی رایگان

دانلود بازی موبایل

دانلود فیلم انیمیشن با لینک مستقیم

دانلود کتاب

سخت افزار

آخرین قیمت سخت افزار

شرکت خدمات کامپیوتری گروه توسعه

سخت افزار، نرم افزار، شبکه، گرافیک و طراحی سایت

شرکتهای فعال در اطلاع رسانی و ارائه خدمات در زمینه امنیت شبکه

راه اندازی شبکه های كامپيوتري

اخرين ورژن نرم افزار

کلیه خدمات کامپیوتری در محل و خدمات تخصصی تعمیرات کامپیوتر

تعمیر کامپیوتر لپ تاپ و خدمات شبکه شعب در تمامی نقاط تهران

خدمات کامپیوتری درمحل شما‎

خدمات كامپيوتري درمحل شما - فروش،تعمير وارتقا -نصب ويندوز و...‎

اخبار شرکت خدمات کامپیوتری - خبرهای شرکت خدمات کامپیوتری

وب سايت رسمي شركت مهندسي كامپيوتر گروه توسعه

فهرست وب سایت های شرکت های کامپیوتری ايراني

- مقالات علمي خدماتاینترنت , طراحی وب سایت , میزبانی صفحات وب , تجارت

شرکت مهندسی کامپيوتر گروه توسعه توليد كننده نرم افزار مالي ، بازرگاني و ...

خدمات تعمیرات و فروش نوت بوک و pc - بازیابی اطلاعات انواع هار و تعویض chip

Web Application Design

Sfotware

Training

Consulting

Develope Software

Hardware

Networking

Web Application

Trainnig

کلیه امور خرید و فروش ، خدمات کامپیوتر
تعمیرات کامپیوتر و لپ تاپ
انواع مواد مصرفی پرینتر ، فکس و کپی
کامپیوتر
دانلود گزارش کارآموزی مربوط به رشته کامپیوتر
دانلود گزارش کارورزی
پروژه کارآموزی
کارآموزی خدمات کامپیوتری
گزارش کارآموزی
گزارش کارآموزی خدمات کامپیوتری
گزارش کارآموزی رشته نرم افزار
گزارش کاراموزی سخت افزار
پروژه پایانی رشته کامپیوتر
پایان نامه ارشد کامپیوتر
مقاله رشته کامپیوتر
فیلترینگ در ایران, سایت ها چرا و چگونه فیلتر می‌شوند؟ Reviewed by Momizat on . بر اساس آمارهای تایید نشده 10 درصد از سایت‌های داخلی طبق معیارهای تعیین نشده فعالیت می‌کنند که بر اساس مصادیق مجرمانه، این سایت‌ها فیلتر می‌شوند. فیلترینگ سایت بر اساس آمارهای تایید نشده 10 درصد از سایت‌های داخلی طبق معیارهای تعیین نشده فعالیت می‌کنند که بر اساس مصادیق مجرمانه، این سایت‌ها فیلتر می‌شوند. فیلترینگ سایت Rating:
شما اینجا هستید:خانه » اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات » وب و اینترنت » فیلترینگ در ایران, سایت ها چرا و چگونه فیلتر می‌شوند؟

فیلترینگ در ایران, سایت ها چرا و چگونه فیلتر می‌شوند؟

بر اساس آمارهای تایید نشده ۱۰ درصد از سایت‌های داخلی طبق معیارهای تعیین نشده فعالیت می‌کنند که بر اساس مصادیق مجرمانه، این سایت‌ها فیلتر می‌شوند.

فیلترینگ سایت ها در ایران چرا و چگونه ؟

سرویس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات - ictns.ir -  فیلترینگ در ایران, سایت ها چرا و چگونه فیلتر می‌شوند؟ , رفع فیلتر فیس بوک, الکسا, گوگل, فیلتر اینترنتی, فیلترینگ, سامان فیلترینگ, سیستم فیلترینگ, فیلترشکن, فیلتر, فیلتر شکن, فیلترینگسرویس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات – ictns.ir – فیلتر اینترنتی یا فیلترینگ، عبارت است از «محدود کردن دسترسی کاربران اینترنت به وب‌گاه‌ها و خدمات اینترنتی که از دیدگاه متولیان فرهنگی و سیاسی هر کشور برای مصرف عموم مناسب نیست»، اعمال فیلتر معمولاً به وسیله ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی انجام می‌شود ولی تعیین سطح، مصادیق و سیاست‌های فیلترینگ با حکومت‌هاست.

به گزارش راه دانشجو، بلاروس، میانمار، چین، کوبا، مصر، کره شمالی، عربستان، سوریه، تونس، ترکمنستان، ازبکستان، و ویتنام از بزرگ‌ترین فیلتر کنندگان اینترنت در جهان هستند.

البته روسیه و استرالیا از فیلترینگ برای مسائل ضد اخلاقی بهره گیری می کند، به گونه ای که در این دو کشور گروهی زیر مجموعه پلیس، کار نظارت بر این سایت ها را انجام می دهد.

«فیلترینگ» در اکثر کشورهای جهان اعمال می شود. هر نظام سیاسی بر اساس شرایط و قوانین عرفی و وضع شده خود از این قدرت محدود کننده استفاده می کند. در المپیک پکن، دولت چین اقدام به فیلتر حتی گوگل در این کشور کرده بود!

وضعیت فیلترینگ در برخی از کشورهای دنیا چگونه است؟

موضوع فیلترینگ در کشورهای مختلف متفاوت است اما محور همه آنها بر اساس سیاست، امنیت و اخلاق می چرخد.

سیاست‌های کلی فیلترینگ در اتحادیه اروپا بیشتر بر محورهای سیاست بین‌الملل، سیاست داخلی، تروریست، نژادپرستی و حوزه اخلاق است که البته به دلیل سیاست‌های داخلی هر کشور، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

سرویس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات - ictns.ir -  فیلترینگ در ایران, سایت ها چرا و چگونه فیلتر می‌شوند؟ , رفع فیلتر فیس بوک, الکسا, گوگل, فیلتر اینترنتی, فیلترینگ, سامان فیلترینگ, سیستم فیلترینگ, فیلترشکن, فیلتر, فیلتر شکن, فیلترینگدر کشورهای اسلامی و عربی نیز سیستم فیلترینگ مربوط به مسائل اخلاقی، مذهبی و سیاسی است که البته باز هم بر اساس قوانین حاکم بر کشورها و نیز نوع حکومت در این کشورها در برخی موارد با یکدیگر متفاوتند، اسلام و حکومت مرکزی دو دلیل عمده برای فیلتر کردن سایت ها به خصوص سایت های خبری است.

در رژیم اشغالگر قدس که تعداد کاربران اینترنت در آن ۲٫۱۰۶ میلیون است، فیلترینگ مربوط به مسائل مذهبی، اخلاقی و سیاسی است که مسائل سیاسی در اولویت اند.

و در آمریکا نیز فیلترینگ مربوط به مسائل اخلاقی برای عدم دسترسی کودکان و نیز مباحث سیاسی مانند فیلترینگ وضعیت حزب الله لبنان و حماس و … و مباحثی که مرتبط با امنیت ملی در این کشور است، می باشد.

فیلترینگ در ایران

در ایران نیز سیستم فیلترینگ مربوط به مسائل مختلفی است از جمله سیاسی درباره درج مطلب علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی، اخلاقی درباره مسائل مربوط به اخلاق و عفت عمومی، مسائل اجتماعی درباره اقدام علیه امنیت و آسایش عمومی، مذهبی درباره مطالب علیه مقدسات اسلامی، جرائم رایانه ای، تحریک، ترغیب یا دعوت به ارتکاب جرم، محتوای مجرمانه درباره امور سمعی، بصری و مالکیت معنوی.

نظام های سیاسی برای کنترل اجتماعی و سیاسی و اقتصادی کشورها از فیلترینگ استفاده می کنند، بنابراین استفاده از ابزار کنترل در کشورهای مختلف وسیله ای برای برقراری امنیت اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در کشورها محسوب می شود.

این موضوع در خصوص رسانه ها نیز مصداق دارد، با افزایش تعداد رسانه های مجازی در دنیا قطعا کنترل این سایت ها در راستای همان امنیت اخلاقی، سیاسی و اجتماعی و اقتصادی که گفته شد در دستور کار دولت ها و حکومت هاست.

در طی تقریبا دو دهه گذشته و با افزایش تعداد رسانه های مجازی در ایران نیز سایت های خبری از این مساله مستثنی نبوده اند و بیشترین میزان فیلترینگ سایت های خبری نیز مربوط به مسائل سیاسی است.

سایت های متخلف با اعلام فهرست مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه فیلتر می شوند و وزارت ارشاد تنها مسئول پالایش فضای مجازی است.

طبق ماده (۲۲) قانون جرائم رایانه ای قوه قضائیه موظف است نسبت به ایجاد کمیـته تعیین مصادیق محـتوای مجرمانه در محل دادستانی کل کشور اقدام کند.

چندی پیش به منظور فیلترینگ پایگاه های اینترنتی، کارگروه فیلترینگ در دادستانی کل کشور ایجاد شد تا مصادیق محتوای مجرمانه را تعیین کنند؛ در حال حاضر فیلترینگ بر اساس معیارهای تعیین شده در کارگروه فیلترینگ انجام می شود.

بر اساس آمارهای تایید نشده ۱۰ درصد از سایت های داخلی طبق معیارهای تعیین نشده فعالیت می کنند که بر اساس مصادیق مجرمانه، این سایت ها فیلتر می شوند.

البته مهدی اخوان بهابادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی می گوید: «در حال حاضر بخشی از سایت‌ها به شکل کاملا غیرعمدی و تنها به دلیل محدودیت‌های فنی فیلتر می‌شوند».

در سال ۸۵ به‌ منظور یکسان‌سازی فیلترینگ سایت‌های غیرمجاز در سراسر کشور و بومی‌سازی نرم‌افزار آن، که سالانه نزدیک به ۵۰۰ هزار دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور دارد، مرحله آزمایشی بانک اطلاعاتی فیلترینگ پس از نصب کامل تجهیزات در شهرهای تهران، شیراز، مشهد، تبریز و اهواز و دو مرکز ICP پرظرفیت و هشت مرکز کم‌ظرفیت آغاز‌ شد.

تجهیزات این مرکز از چهار بخش کنترل ترافیک کل شبکه، ربات جست‌وجوگر، سیستم مدیریت و پشتیبانی از مشتری تشکیل شده و سیستم بانک اطلاعاتی آن از دو هزار کلمه کلیدی پشتیبانی می‌کند.

اکنون فیلتر سایت های خبری متخلف یا با شکایت شاکی خصوصی در صورت محرز شدن مجرمیت به وسیله قوه قضاییه انجام می شود یا توسط معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد صورت می گیرد.

در ایران هرچند مصادیق و عناوین مجرمانه برای فیلتر کردن سایت ها مشخص است اما باید مرجعی متشکل از نمایندگان دستگاه های مختلف بدون جهت گیری سیاسی این کارگروه را تشکیل دهند تا فضای رسانه ای به سمت سانسور جهت گیری نکند. بیشترین میزان فیلترینگ سایت های خبری در ایران مربوط به مسائل سیاسی است، چرا که مسائل اخلاقی و مذهبی به دلیل نوع بینش گردانندگان این سایت ها رعایت می شود.

همچنین باید راهکاری برای جلوگیری و یا کاهش فیلترینگ غیرعمدی برخی از سایت ها اتخاذ کرد، همانگونه که به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی، این سایت ها «تنها به دلیل محدودیت‌های فنی فیلتر می‌شوند».


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
خبرنامه
بازگشت به بالا